19 Ocak 2011 Çarşamba

Doktor doktor baksana

Anlattığımda herkes çok şaşırdı. Nasıl yani, olur mu canım gibi bir çok tepki ile karşılaştım. Ama oldu. Hamileliğimin 24.haftasında doktorumu bırakıp başka bir doktora geçtim. Şaşılacak olay bu değil, asıl geçme sebebim.

En son kontrolüm geçen perşembe günüydü. Çok heycanla gittim ve ufaklığımızı gördük. Allaha şükür her şey yolundaydı.

Sevgili doktorumuz bugün sigorta ile ilgili bazı sorunlar olduğunu bunu konuşmak istediğini söyledi. Biz de tamam dedik.

Neyse kontrol bitti bana şeker testi yazdı. Daha sonra bu sigorta konusunu konuşmak için beni odadan postaladı. Hatta bu kontrole ilk kez ablam da gelmişti onu da dışarı çıkardı. Sadece eşimi ile konuşmak istedi konuyu???

Sonucu özetlemek gerekirse şöyle;

Bizim sigorta şirketimiz ile hastane arasında olan anlaşmaya göre doğum için paket bir fiyat var ve biz ondan faydalanabiliyoruz. Bu paketin içine doktor, hastanede kalma, bebek vs vs dahildi.

Bizim sevgili doktorumuz sigorta şirketimizin hastaneye ödeyeceği bu paket fiyatın içindeki doktor parası kalemini kendisine yetmeyeceğini. O paranın "taktir edersiniz ki bir yemek parası" olduğunu, eğer bu doğumu kendisinin mutlu yapmasını istiyorsak ekstra kendisine bir doğum paketi parası kadar daha para vermemizi eğer vermezsek ve hastane yönetimi bu doğumu yapacaksın diye zorlarsa da bu doğumu mutsuz yapacağını açık açık eşime söyledi.

Bu hastane ve doktor İstanbul'da çok bilindikler arasında, konusunda uzman özel bir hastane. Ayrıca olaya daha açıklık getirmek için yanlış anlaşılma olmasın.

Ben bu doktoru dışarıdan bu hastanede doğum yapacağım diye getirmiyorum. Bu hastanenin kadrolu doktoru ve muhasebenin verdiği paket fiyatın kapsadığı bir doktor.

Şimdi hasta haklarımı kullanarak, bu doktoru ve hastaneyi sağlık bakanlığı başta olmak üzere gerekli yerlere şikayet edeceğim.

"Mutlu doğum yapmam" derken ne demek istediniz acaba? Eskiden devlet hastanelerinde belki hala vardır (allahtan hiç ameliyat vs olmadığım için bilmiyorum) bıçak parası vardı ya işte bizim ki o hesap.

E biz o zaman neden sağlık sigortalarına bir sürü para ödüyoruz.

Hadi olayın para kısmını geçiyorum benim ortada bırakılmış hissim? Bu haftadan sonra doktor değiştirme, hastane değiştirme kabusa dönüştü. Bunlar benim için hiç kolay şeyler değil. Resmen yıkıldım, depresyona girdim.

4 gün ne yapacağımı düşündüm. Hala içimde "ya siz beni yanlış anladınız" der, yok canım beni bu sebepten bırakmaz vs gibi bir his vardı. Eşime sürekli olayı anlattırıp durdum "sen yanlış anlamış olma" dedim.

Ama malesef öyle bir durum yok. Resmen ya bu parayı verirsiniz doğumu mutlu mutlu yaptırırım ya da vermezsiniz artık allaha emanet dedi. Tehdit ne çirkin bir durum.

Haftasonu güzelce düşündüm. 3-5 arakadşımla konuştum ve yeni bir doktora karar verdim. Pazartesi tanıştık. Çok şeker biri, hem benim, hem Alper'in kanımız çok ısındı. Bizi çok güzel karşıladı, çok yardımcı oldu. Açık sözlü. Beni rahatlatmak için uzun uzun sohbet etti.

Girdiğim aldatılmışlık duygusunu üzerimden atmama yardımcı oldu. Olayı anlatırken gözlerim doldu çünkü. Bundan sonraki sürecin çok daha iyi gideceğini düşünüyorum.

Tek istediğim sağlıklı bir doğum yapıp, oğlumu hayırlısı ile kucağıma almak.

Bu arada eski doktorumun kendisini bıraktığımızdan henüz haberi yok. Eşim kendisini arayıp bir ara söyleyecek.

Her işte bir hayır vardır diyorum.

Arkadaşlar doktor var, doktor var. Anlıyorum çok emek harcıyorlar. Emeğe saygım sonsuz, hakları neyse fazlası ile alsınlar başımızın tacılar ama bu şekilde değil.

Bu tarz şeyler ile karşılaşmamak için doktorunuz ile önceden konuşun. Ben doktor ile değil muhasebe ile konuştum ama yetmezmiş

2 yorum:

  1. yok artık gercekten paranla rezılmolmakta buna denır..aman ıyı yapmıssın hıc aramayın bence hatta sıkayet edın hastane yonetımı bılsın bu densızlıgı..

    YanıtlaSil
  2. evet canım aynen öyle oldu. Evet hastaneye de söyleyeceğim.

    YanıtlaSil

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails